2022 AWARD WINNERS

Thank you to everyone who participated in this year’s Energy Breakthrough.
We salute your achievements and admire your passion and energy.
Congratulations – you did it!

If you have any questions or queries about any of these results, please get in touch via our Contact Us page.

Results
HPV A1 Download >
HPV A2 Download >
Pushcarts A1 Download >
Pushcarts A2 Download >
HPV B1 Download >
HPV B2 Download >
HPV C Download >
HPV Open Download >
HPV All Female Download >
EEV 1 Open Download >
EEV 1 B/C Download >
EEV Single Power Source Download >
Try-athlon A Download >
Try-athlon B Download >
Try-athlon Open Download >
Innovations in Technology Coming Soon
Special Awards

Best First Year School
In Memory of Judy Parker
Yet to be announced

Primary

Best Display & Presentation (Primary)
In Memory of Ian ‘ROGO’ Rogerson
Yet to be announced

Secondary

EB Safety Award
Yet to be announced

Best Display & Presentation (Secondary)
In Memory of Ian ‘ROGO’ Rogerson
Yet to be announced

Austin 7 Club – Best Innovation Award
Yet to be announced

M.R. Components Encouragement Award
Yet to be announced

Track Sessions: Lap Times, Fastest Laps, Placings

Please refer to our Live Results pages.

flags

2022 CATEGORY RESULTS

The culmination of a team’s efforts in Display & Presentation, Design & Construction and the on-track Trials.

INNOVATIONS IN TECHNOLOGY

Primary

Junkyard Challenge Winner (Primary):

 

PUSHCARTS

Pushcarts – Section 1

Design & Construction: St Joseph’s Primary School RedCliffs – Red Cliffs Racers (#28)
Display & Presentation:
St Joseph’s Primary School RedCliffs – Red Cliffs Racers (#28)
Track Events: Lockington Consolidated School – Locky Lightning (#13)

Overall Runner Up: St Joseph’s Primary School – Red Cliffs Red Cliffs Racers (#28)
Overall Winner: Lockington Consolidated School – Locky Lightning (#13)

Pushcarts Section 2

Design & Construction (Joint): Epsom Primary School – Epsom Speed Shadows (#6)
Design & Construction (Joint): Rowellyn Park Primary School Rowellyn – Road Runners (#22)
Display & Presentation:
Jells Park Primary School – Thunder (#10)
Track Events: St Augustine’s Primary School Maryborough – Super Saints (#24)

Overall Runner-Up: Overport Primary School – Overport Lightning (#18)
Overall Winner: St Augustine’s Primary School Maryborough – Super Saints (#24)

HUMAN POWERED VEHICLES – PRIMARY

Human Powered Vehicles – A Class – Section 1

“Bruce Reiffel Award”

Design & Construction: Avoca Primary School – Avoca United (#17)
Display & Presentation: Avoca Primary School – Avoca United (#17)
Trial: Avoca Primary School – Avoca United (#17)

Overall Runner-Up: Lockwood Primary School – Turbo (#54)
Overall Winner:  Avoca Primary School – Avoca United (#17)

Human Powered Vehicles – A Class – Section 2

Design & Construction: Laurimar Primary School – Laurimar Dragons (#20)
Display & Presentation: Laurimar Primary School – Laurimar Griffins (#21)
Trial: Laurimar Primary School – Laurimar Phoenix (#321)

Overall Runner-Up: Laurimar Primary School – Laurimar Phoenix (#321)
Overall Winner: Laurimar Primary School – Laurimar Dragons (#20)

TRY-ATHLON

Try-athlon Class A (Primary)

Design & Construction: Avoca Primary School – Avoca Inspiration (#17)
Display & Presentation: Rowellyn Park Primary School – THE BATMAN (#26)
Trial: Avoca Primary School – Avoca Inspiration (#17)

Overall Runner-Up: Tyabb Primary School – Tyabb Firebolt (#1)
Overall Winner: Avoca Primary School – Avoca Inspiration (#17)

Try-athlon Class B/C

Design & Construction: EDEC HPV Team – CAPTAIN CAVEMAN (#3)
Display & Presentation: EDEC HPV Team – CAPTAIN CAVEMAN (#3)
Trial: EDEC HPV Team – CAPTAIN CAVEMAN (#3)

Overall Runner-Up: Chairo Christian School – Leongatha Campus – Chairo Leongatha (#12)
O
verall Winner: EDEC HPV Team – CAPTAIN CAVEMAN (#3)

Try-athlon Class – Open

Design & Construction:Beaconsfield Primary School – Gotta Catch’em All (#22)
Display & Presentation: Beaconsfield Upper Primary School – The Crazy Chickens (#4)
Trial: Beaconsfield Primary School – Gotta Catch’em All (#22)

Overall Runner-Up: Beaconsfield Upper Primary School – The Crazy Chickens (#4)
Overall Winner: Beaconsfield Primary School – Gotta Catch’em All (#22)

ENERGY EFFICIENT VEHICLES (EEVs)

Section 1 B/C

Design & Construction: Damascus College – Team 2 (#37)
Display & Presentation: Damascus College – Team 2 (#37)
Trial: Damascus College – Team 2 (#37)

Overall Winner: Damascus College – Team 2 (#37)

Hybrid – Section 1 OPEN

Design & Construction: Holy Cross College Ryde – ENZO (Holy Cross College) (#44)
Display & Presentation: Holy Cross College Ryde – MARK #1. (Holy Cross College) (#42)
Trial: Bendigo Senior Secondary College – Rat Carpet (#34)

Overall Runner-Up:Holy Cross College Ryde – ENZO (Holy Cross College) (#44)
Overall Winner: Bendigo Senior Secondary College – Rat Carpet (#34)

Single Power Source – OPEN

Design & Construction:Bendigo Senior Secondary College – Earth Mover (#333)
Display & Presentation: Girton Grammar School – Xception (#1)
Trial: Bendigo Senior Secondary College – Earth Mover (#333)

Overall Runner-Up: Girton Grammar School – Xception (#1)
Overall Winner: Bendigo Senior Secondary College – Earth Mover (#333)

HUMAN POWERED VEHICLES – SECONDARY

All Female

Design & Construction: St Margarets School – Juno (#15)
Display & Presentation: Weeroona College Bendigo – Boomerang (#4)
Trial: St Margarets School – Juno (#15)

Overall Runner-Up: Weeroona College Bendigo – Boomerang (#4)
Overall Winner: St Margarets School – Juno (#15)

Class B1

Design & Construction:Highview College – Jewel of Jumanji (#325)
Display & Presentation: St Joseph’s College – Sunraysia Star (#390)
Trial: Highview College – Jewel of Jumanji (#325)

Overall Runner-Up: St Joseph’s College – Sunraysia Star (#390)
Overall Winner: Highview College – Jewel of Jumanji (#325)

Class B2

Design & Construction:James Sheahan Catholic High School – Goldrush 1 (#8)
Display & Presentation: Highview College – Farmer Wants A Trike (#25)
Trial: Maryborough Education Centre – Voltaic (#11)

Overall Runner-Up: Maryborough Education Centre – Voltaic (#11)
Overall Winner: Highview College – Farmer Wants A Trike (#25)

Class C

Design & Construction: Highview College – H.C AstraZ (#24)
Display & Presentation: Maryborough Education Centre – Stampede (#10)
Trial: Highview College – H.C AstraZ (#24)

Overall Runner-Up: Maryborough Education Centre – Stampede (#10)
Overall Winner: Highview College – H.C AstraZ (#24)

HPV Open

Design & Construction: Kingswood College – EVO (#26)
Display & Presentation: Kingswood College – EVO (#26)
Trial: Peninsula Human Power – Hare & Forbes (#30)

Overall Runner-Up: Kingswood College – EVO (#26)
Overall Winner: Peninsula Human Power – Hare & Forbes (#30)