2019 ENTRY LISTS

The following are the Entry Lists for this year’s Energy Breakthrough. These schools and their communities are taking on the challenge of designing, constructing a machine that represents an ‘Energy Breakthrough’.
Jump to view a category:

Entry List Notes:

  1. Team numbers will not be allocated until closer to the event.
  2. Where appropriate, team numbers indicate pit numbers.
  3. Team numbers with a “3” prefix indicate where a school has three teams which will share two pit spaces. eg Team “310” shares pit space #10 with team 10.

Back to top

Energy Efficient Vehicles (EEVs)

Team No. Organisation Name Team Name Class
216 Ballarat Christian College The King Hybrid 1 OPEN (Pedal + 1 Other Source)
212 Ballarat Grammar Kahuna Hybrid 1 OPEN (Pedal + 1 Other Source)
224 Bendigo Senior Secondary College The T-rex was angry because they had short arms Hybrid 1 B/C (Pedal + 1 other source)
210 Broadford Secondary College Hope Hybrid 1 B/C (Pedal + 1 other source)
229 Chairo Christian School Ravens Single Power Source (Electric Only)
230 Chairo Christian School Vipers Hybrid 1 OPEN (Pedal + 1 Other Source)
231 Chairo Christian School Raptors Hybrid 2 OPEN (2 Power Sources, Non-Pedal)
203 Damascus College Thing 1 Hybrid 1 OPEN (Pedal + 1 Other Source)
204 Damascus College Thing 2 Single Power Source (Electric Only)
1 Girton Grammar School Xception Single Power Source (Electric Only)
218 Girton Grammar School In-X.S Hybrid 1 B/C (Pedal + 1 other source)
213 Holmesglen Institute of TAFE Team 1 Single Power Source (Electric Only)
208 Holy Cross College Ryde Holy Cross 1 Hybrid 1 OPEN (Pedal + 1 Other Source)
209 Holy Cross College Ryde Holy Cross 2 Hybrid 1 OPEN (Pedal + 1 Other Source)
205 Overnewton Anglican Community College OACC Hybrid 1 Hybrid 1 B/C (Pedal + 1 other source)
206 Overnewton Anglican Community College OACC Hybrid 2 Hybrid 2 OPEN (2 Power Sources, Non-Pedal)
207 Overnewton Anglican Community College OACC Hybrid 3 Hybrid 1 OPEN (Pedal + 1 Other Source)
214 Rode RAGE eMatrixPro Hybrid 1 OPEN (Pedal + 1 Other Source)
227 Trinity Grammar School Team 1 Hybrid 1 OPEN (Pedal + 1 Other Source)
228 Trinity Grammar School Team 2 Hybrid 1 OPEN (Pedal + 1 Other Source)
226 Warracknabeal Secondary College WIKI Hybrid 1 B/C (Pedal + 1 other source)
221 Weeroona College Bendigo KILL-A-WATT Single Power Source (Electric Only)

Back to top

Human Powered Vehicles (Primary)

Team No. Organisation Name Team Name Class
37 Avenel Primary School Oak Tree Racing 1 A1 (200 or less students)
38 Avenel Primary School Oak Tree Racing 2 A1 (200 or less students)
17 Avoca Primary School Avoca Circuit A1 (200 or less students)
11 Benton Junior College Benton Bandits A2 (more than 200 students)
12 Benton Junior College Benton Bullets A2 (more than 200 students)
344 Berwick Primary School Elmo A2 (more than 200 students)
44 Berwick Primary School Oscar A2 (more than 200 students)
45 Berwick Primary School Cookie A2 (more than 200 students)
71 Bonbeach Primary School Beware A2 (more than 200 students)
72 Bonbeach Primary School Back Off A2 (more than 200 students)
3 Buninyong Primary School Fire A2 (more than 200 students)
4 Buninyong Primary School Ice A2 (more than 200 students)
49 Caledonian Primary School John Valves A2 (more than 200 students)
50 Caledonian Primary School Pedders Suspension and Brakes A2 (more than 200 students)
47 Canadian Lead Primary School Thunder A2 (more than 200 students)
48 Canadian Lead Primary School Lightning A2 (more than 200 students)
15 Carisbrook Primary School Mercury A2 (more than 200 students)
16 Carisbrook Primary School Junior A2 (more than 200 students)
46 Clunes Primary School Dynamite A1 (200 or less students)
58 Cranbourne West Primary School CWPS Pups A2 (more than 200 students)
57 Cranbourne West Primary School CWPS Wolves A2 (more than 200 students)
20 Delacombe Primary School DPS EXPRESS 1 A2 (more than 200 students)
21 Delacombe Primary School DPS EXPRESS 2 A2 (more than 200 students)
73 Derinya Primary School Nitro A2 (more than 200 students)
74 Derinya Primary School Blitz A2 (more than 200 students)
373 Derinya Primary School Flamingos A2 (more than 200 students)
24 Diamond Creek Primary School The Spirit Of Diamond Creek A2 (more than 200 students)
41 Dingley Primary School Road Runner A2 (more than 200 students)
42 Dingley Primary School Speedy Gonzales A2 (more than 200 students)
51 Frankston Heights Primary School Furious 8 A2 (more than 200 students)
52 Frankston Heights Primary School Hurricane Heights A2 (more than 200 students)
59 Garfield Primary Gold Lightning A1 (200 or less students)
79 Golden Square Primary School Ghost A2 (more than 200 students)
80 Golden Square Primary School Pacman A2 (more than 200 students)
9 Haileybury College Haileybury Hailstorm A2 (more than 200 students)
10 Haileybury College Haileys Comet A2 (more than 200 students)
309 Haileybury College Haileybury Hornets A2 (more than 200 students)
83 Holy Rosary Primary School White Hills HR Rockets - Hornets A2 (more than 200 students)
84 Holy Rosary Primary School White Hills HR Rockets - Flames A2 (more than 200 students)
22 Horsham West and Haven Primary School Wimmera Visper A2 (more than 200 students)
23 Horsham West and Haven Primary School Wimmera Rampage A2 (more than 200 students)
81 Jells Park Primary School Shazzam A2 (more than 200 students)
82 Jells Park Primary School Vanquish A2 (more than 200 students)
381 Jells Park Primary School Phoenix A2 (more than 200 students)
67 Kennington Primary School Kennington Green A2 (more than 200 students)
68 Kennington Primary School Kennington Yellow A2 (more than 200 students)
35 Kingswood Primary School Cosmos Conquerors A2 (more than 200 students) - Penalty
31 Kororoit Creek Primary School Creekers A2 (more than 200 students)
32 Kororoit Creek Primary School Lickety Split A2 (more than 200 students)
27 Laurimar Primary School Laurimar Dragons A2 (more than 200 students)
28 Laurimar Primary School Laurimar Griffins A2 (more than 200 students)
327 Laurimar Primary School Laurimar Phoenix A2 (more than 200 students)
62 Leongatha Primary School Bulletproof A2 (more than 200 students)
63 Leongatha Primary School XLR8 A2 (more than 200 students)
43 Lloyd Street Primary School Cruisin crew A2 (more than 200 students)
64 Lockwood Primary School Dynamite A1 (200 or less students)
65 Lockwood Primary School TNT A1 (200 or less students)
53 Lucknow Primary School Lucknow Lightning A2 (more than 200 students)
54 Lucknow Primary School Lucknow Thunder A2 (more than 200 students)
56 Lyndhurst Primary School Lego Masters A2 (more than 200 students)
55 Lyndhurst Primary School Masterchef A2 (more than 200 students)
86 Marist College Bendigo Doctor Doctor A2 (more than 200 students)
1 Maryborough Education Centre Meclicious Sista A2 (more than 200 students)
2 Maryborough Education Centre Meclicious A2 (more than 200 students)
13 Mornington Primary School Grand Slam A2 (more than 200 students)
14 Mornington Primary School GT A2 (more than 200 students)
30 Morwell Park Primary School Flame Thrower A2 (more than 200 students)
29 Morwell Park Primary School Katchmi Jnr A2 (more than 200 students)
69 Mt Eliza Primary School Zero Gravity A2 (more than 200 students)
70 Mt Eliza Primary School Light Speed A2 (more than 200 students)
75 Niddrie Primary School Thunder A2 (more than 200 students)
76 Niddrie Primary School Lightning A2 (more than 200 students)
33 Pearcedale Primary School Pearcedale Piranhas A2 (more than 200 students)
34 Pearcedale Primary School Pearcedale Piranhas 2.0 A2 (more than 200 students)
18 Pleasant Street Primary School Carbon Nada A2 (more than 200 students)
19 Pleasant Street Primary School Carbon Zero A2 (more than 200 students)
66 Quarry Hill Primary School Quarry Hill PS Raiders A2 (more than 200 students)
39 Seymour College Gecko 1 A2 (more than 200 students)
40 Seymour College Gecko 3 A2 (more than 200 students)
85 St Mary's Primary School Sminglewood A1 (200 or less students)
87 St. Augustine's Primary School Kildare Barbara A2 (more than 200 students)
88 St. Augustine's Primary School Kildare May A2 (more than 200 students)
5 Talbot Primary School Speedy A1 (200 or less students)
6 Talbot Primary School Gonzales A1 (200 or less students)
36 Terang College Flamin A2 (more than 200 students)
77 Tooradin Primary School Red Rockets A2 (more than 200 students)
78 Tooradin Primary School Flamin Mozzies A2 (more than 200 students)
60 Tootgarook Primary School Team 1 A2 (more than 200 students)
61 Tootgarook Primary School Team 2 A2 (more than 200 students)
7 White Hills Primary School EcoRush A2 (more than 200 students)
8 White Hills Primary School Torpeco A2 (more than 200 students)
25 Willmott Park Primary School Willmott Park Warriors A2 (more than 200 students)
26 Willmott Park Primary School Willmott Park Wizards A2 (more than 200 students)

Back to top

Human Powered Vehicles (Secondary)

Team No. Organisation Name Team Name Class
85 Bacchus Marsh College BMC Racing Open C
385 Bacchus Marsh College BMC Racing B B2
43 Bairnsdale Secondary College Tweety B2
42 Bairnsdale Secondary College road runner B2
12 Ballarat High School Team 1 C
13 Ballarat High School Team 2 B2
313 Ballarat High School Team 3 B1
37 Ballarat Specialist School Eureka OPEN
125 Bendigo Senior Secondary College Don't turn into a starfish OPEN
110 Broadford Secondary College Duct Tape All Female
111 Broadford Secondary College Dreams OPEN
19 Catholic College Bendigo Oscar Bravo OPEN
20 Catholic College Bendigo Pulse B2
360 Caulfield Grammar School - Caulfield Campus Pearced B2
60 Caulfield Grammar School - Caulfield Campus Lett' It Bern B2
61 Caulfield Grammar School - Wheelers Hill Campus A'ROAR'A All Female
62 Caulfield Grammar School - Wheelers Hill Campus The Big Cheese OPEN
80 Chaffey Secondary College Chaffey Crusaders B2
26 Cobram Secondary College Alphaba C
44 Creek Street Christian College White Line Fever B2
67 Crusoe College LOKI OPEN
68 Crusoe College ATLAS B2
103 Damascus College SPEEDEETHREE B1
64 Donald High School Bing Bong All Female
63 Donald High School Cool Runnings OPEN
3 Eaglehawk Secondary College Team 2 SubZero B2
303 Eaglehawk Secondary College Team 3 Parkie B1
2 Eaglehawk Secondary College Team 1 Carefactor B2
45 Emerald Secondary College Flying Rosellas B1
46 Emerald Secondary College ESC Ruthless OPEN
118 Girton Grammar School In-Perfection All Female
117 Girton Grammar School Intimidate B2
119 Girton Grammar School In-Sync OPEN
376 Good News Lutheran College XPress B2
75 Good News Lutheran College XCite B1
76 Good News Lutheran College Xtreme C
36 Good Shepherd College Team 1 C
24 Highview College Bromance OPEN
25 Highview College Hola Chica All Female
325 Highview College Kulinda B1
38 Horsham College HC Armageddon OPEN (50 Lap Penalty)
39 Horsham College HC Apocalypse B2
78 James Sheahan Catholic High School Goldrush 1 OPEN
101 KidzFlip/Gisborne Secondary College (Orange) Fury C
102 KidzFlip/Gisborne Secondary College (Pink) Panther B2
29 Killester College Not Furious Just Fast All Female
30 Killester College Not Fast Just Furious All Female
31 Kingswood College EVO OPEN
81 Kurnai College - Morwell Campus La Vitesse B2
82 Kurnai College - Morwell Campus Lunatics B2
382 Kurnai College - Morwell Campus Mean Machine B2
77 Lalor Secondary College Soaring Eagle OPEN
91 Maffra Secondary College Maffra Mayhem B2
92 Maffra Secondary College Galactic C
21 Marist College Bendigo Pace Makers B1
22 Marist College Bendigo Flatliners C
10 Maryborough Education Centre Giovanni B1
11 Maryborough Education Centre Stampede C
312 Maryborough Education Centre Voltaic B2
34 Mornington Peninsula Community Racing Dinky Dots All Female
35 Mornington Peninsula Community Racing Luna Chicks All Female
69 Mornington Secondary College Girls Light Up All Female
70 Mornington Secondary College Herbie OPEN
370 Mornington Secondary College MSC 1 C
33 Mount Eliza Secondary College Unicorn Hunters OPEN
332 Mount Eliza Secondary College Track Burners B1
32 Mount Eliza Secondary College Space Monkeys B1
94 North Geelong Secondary College Tsunami All Female
93 North Geelong Secondary College Avalanche OPEN
40 Numurkah Secondary College Blues B2
41 Numurkah Secondary College Knights C
105 Overnewton Anglican Community College OACC HPV B2
4 Padua College Mornington Buff Nugget OPEN
5 Padua College Mornington Nigel C
114 Rode RAGE Team 2 All Female
65 St Arnaud Secondary College Missing Weapon OPEN
66 St Arnaud Secondary College Not Fast, Just Furious C
86 St Joseph's College MALLEE MISSILE B2
89 St Joseph's College VIRTUOUS B1
14 St Margarets School Juno All Female
15 St Margarets School Chrysaor C
16 St Margarets School PerZeus C
17 St Margarets School and Berwick Grammar School Jupiter OPEN
317 St Margarets School and Berwick Grammar School Zeus B1
8 Terang College Pink Thunder B2
9 Terang College Win It or Bin It C
6 Victory Christian College Think Victory B1
306 Victory Christian College Gaffa OPEN (50 Lap Penalty)
7 Victory Christian College Outta Nowhere C
122 Weeroona College Bendigo Intimidator B1
123 Weeroona College Bendigo Boomerang B1
121 Weeroona College Bendigo Whippy B2
71 Western Port Secondary College The Chief B2
72 Western Port Secondary College The Admiral C
83 Wonthaggi S.C. Wonthaggi Wizard OPEN
28 Woodleigh School Sombraero B2
27 Woodleigh School AERO OPEN
73 Woodmans Hill Secondary College Great Scott B2
74 Woodmans Hill Secondary College The Sizzler OPEN

Back to top

Innovations in Technology

Team No. Organisation Name Team Name Class
1 Carisbrook Primary School The Spooders Junkyard Challenge A (Primary)
8 Carisbrook Primary School The Mad Constructors Junkyard Challenge A (Primary)
2 Carisbrook Primary School The ZZiptiess Junkyard Challenge A (Primary)
9 Great Western Primary School Team 1 Junkyard Challenge A (Primary)
Great Western Primary School Team 1 Junkyard Challenge A (Primary)
4 Ss Michael and John's Primary School St Michael and John\'s P.S. 1 Junkyard Challenge A (Primary)
5 Ss Michael and John's Primary School St Michael and John\'s P.S. 2 Junkyard Challenge A (Primary)
10 Ss Michael and John's Primary School St Michael and John\'s P.S. 3 Junkyard Challenge A (Primary)
6 St Therese's Primary School St Therese's 1 Junkyard Challenge A (Primary)
7 St Therese's Primary School St Therese's 2 Junkyard Challenge A (Primary)

Back to top

Pushcarts

Team No. Organisation Name Team Name Class
15 Beaconsfield Upper Primary School Shooting Stars A2 (more than 200 students)
14 Beaconsfield Upper Primary School Super Skiddles A2 (more than 200 students)
16 Bonbeach Primary School Bandits A2 (more than 200 students)
17 Carisbrook Primary School Redback Rangers A2 (more than 200 students)
3 Deniliquin North Public School Deni Dragons A1 (200 or less students)
18 Epping Primary School Epping Spartans 1 A2 (more than 200 students)
19 Epping Primary School Epping Spartans 2 A2 (more than 200 students)
20 Epsom Primary School Epsom Drifts A2 (more than 200 students)
21 Epsom Primary School Epsom Stars A2 (more than 200 students)
5 Great Western Primary School Team 1 A1 (200 or less students)
24 Holy Rosary Primary School White Hills HR Pushstars A2 (more than 200 students)
28 Jells Park Primary School Lightning A2 (more than 200 students)
26 Jells Park Primary School Vortex A2 (more than 200 students)
27 Jells Park Primary School Thunder A2 (more than 200 students)
29 Kingsley Park Primary School Kingsley RoadRunners A2 (more than 200 students)
30 Kingsley Park Primary School Kingsley Cruisers A2 (more than 200 students)
31 Lloyd Street Primary School Pushy Pugs A2 (more than 200 students)
6 Lockington Consolidated School Locky Storm A1 (200 or less students)
7 Lockington Consolidated School Locky Lawnmowers A1 (200 or less students)
32 Maryborough Education Centre The Black Knight A2 (more than 200 students)
33 Mornington Primary School Aussie Blue A2 (more than 200 students)
34 Mornington Primary School Silver Speedsterz A2 (more than 200 students)
8 Ouyen P-12 College Team 1 A1 (200 or less students)
35 Overport Primary School Overport Thunder A2 (more than 200 students)
36 Overport Primary School Overport Blues A2 (more than 200 students)
37 Overport Primary School Overport Quick Stars A2 (more than 200 students)
38 Pleasant Street Primary School Shark Bait A2 (more than 200 students)
39 Pleasant Street Primary School The Speedy Spudz A2 (more than 200 students)
40 Rangebank Primary School Rangebank Rockets A2 (more than 200 students)
41 Rangebank Primary School Rangebank Allstars A2 (more than 200 students)
42 Rowellyn Park Primary School Rowellyn Road Runners A2 (more than 200 students)
43 Rowellyn Park Primary School Rowellyn Racing Rockets A2 (more than 200 students)
44 Ss Michael and John's Primary School St Michael and John\'s P.S. 1 A2 (more than 200 students)
1 St Catherines Primary School St Catherine Superstars A2 (more than 200 students)
2 St Catherines Primary School St Catherine Speedsters A2 (more than 200 students)
9 St Jospeh's Primary School Swift Saints A1 (200 or less students)
10 St Mary's Warracknabeal Team 1 A1 (200 or less students)
45 St Patrick's Primary School Oscar the Grouch's Waste Warriors A2 (more than 200 students)
46 St Patrick's Primary School Lightning McQueen's Rubbish Reducers A2 (more than 200 students)
48 St Therese's Primary School St Therese's Tornadoes A2 (more than 200 students)
47 St Therese's Primary School St Therese's Thunder A2 (more than 200 students)
50 St. Augustine's Primary School Rising STAR's A2 (more than 200 students)
52 St. Augustine's Primary School Lightning Saints A2 (more than 200 students)
51 St. Augustine's Primary School Crazy Dashing Saints A2 (more than 200 students)
49 St. Augustine's Primary School Supersonic Saints A2 (more than 200 students)
11 St.Josephs Primary school Rochester Rochy Rovers A1 (200 or less students)
53 Tooradin Primary School Mozzie Bites A2 (more than 200 students)
54 Yarrawonga College P-12 Yarrawonga Snow and Seven Dwarfs A2 (more than 200 students)
55 Yarrawonga College P-12 Yarrawonga Smurfs A2 (more than 200 students)

Back to top

Try-athlon

Team No. Organisation Name Team Name Class
17 Avoca Primary School Avoca Sensation A
45 Ballarat Christian College Lightning McQueen OPEN
6 Beaconsfield Primary School Storm OPEN
7 Beaconsfield Primary School Ironman A
8 Beaconsfield Primary School Wasp All Female
9 Beaconsfield Upper Primary School Falcon OPEN
13 Boneo Primary School Boneo Customz A
14 Boneo Primary School Boneo Bee Stingerz A
20 Carisbrook Primary School Redback Attack A
21 Cockatoo Primary School Speed Blazers A
15 Eaglehawk North Primary School Predator A
16 Eaglehawk North Primary School Raptor A
33 Echuca College Echuca College B/C (Up to Year 12)
4 EDEC HPV Team WORK IN PROGRESS All Female
5 EDEC HPV Team CAPTAIN CAVEMAN B/C (Up to Year 12)
1 EDEC HPV Team ANT HILL MOB OPEN
26 Emerald Primary School Baconator OPEN
24 Emerald Primary School Boxing Kangas A
25 Emerald Primary School Dance Therapy A
27 Emerald Secondary College Fearless OPEN
10 Flemington Primary School Team 1 A
11 Flemington Primary School Team 2 A
47 Gembrook Primary School GPS Team 1 A
48 Gembrook Primary School GPS Team 2 A
22 Glendal Primary School Glendal ACE A
23 Glendal Primary School Glendal Transformers A
28 Gleneagles Secondary Mario OPEN
29 Gleneagles Secondary Luigi B/C (Up to Year 12)
46 Koo Wee Rup Secondary College Team 1 B/C (Up to Year 12)
30 Kyabram P-12 College Mechanical Fury OPEN
31 Kyabram P-12 College Racing Rookies A
32 Kyabram P-12 College Spectre B/C (Up to Year 12)
2 Maryborough Education Centre Equalizer B/C (Up to Year 12)
19 Moreland Primary School Moreland Night Riders A
60 Mount Beauty Secondary College Bogong Beast B/C (Up to Year 12)
61 Mount Beauty Secondary College MB Lightning All Female
62 Mount Beauty Secondary College Cranky Charlie II OPEN
35 Nathalia Secondary College Salmonella OPEN
49 Nelson Park School Nelson Flyer OPEN
44 North Geelong Secondary College Storm OPEN
18 Peninsula Human Power I Gen OPEN
43 Rossbourne School Determinators- Baby OPEN
41 Rossbourne School Determinators - Hasta OPEN
42 Rossbourne School Determinators - La Vista OPEN
50 Rowellyn Park Primary School Ghostbusters All Female
51 Rowellyn Park Primary School Star Wars - A New Hope A
38 Seymour College Cruz B/C (Up to Year 12)
39 Seymour College King All Female
40 Seymour College Lightning McQueen OPEN
52 Ss Michael and John's Primary School Team 5 A
36 St Margarets School and Berwick Grammar School Apollo A
37 St Margarets School and Berwick Grammar School Shooting Star OPEN
34 St Patrick's Primary School WOW St Pats Ballarat A
63 St Therese's Primary School EcoRacer 1 A
64 St Therese's Primary School EcoRacer 2 A
65 St Therese's Primary School EcoRacer 3 A
66 St. Augustine's Primary School Princess Polly A
67 St. Augustine's Primary School Furious Fives A
12 Toorak College Toorak Daisy A
53 Tyabb Primary School Tigersharks A
54 Tyabb Primary School Swordfish A
58 Yarrawonga College P-12 Murray Nightmares A
56 Yarrawonga College P-12 The Bpangerang Strikers B/C (Up to Year 12)
57 Yarrawonga College P-12 Galactic Midnight Riders A

Back to top

Waiting List

The Waiting List below is sorted alphabetically by school name and is not indicative of place on the Waiting List. The Energy Breakthrough team will keep Team Managers informed as to options for participation.

No. Organisation Name Team Name Class
Eaglehawk North Primary School Raptor Human Powered Vehicles (Primary) A2 (more than 200 students)
Eaglehawk North Primary School Predator Human Powered Vehicles (Primary) A2 (more than 200 students)
Gembrook Primary School GPS Team 2 Human Powered Vehicles (Primary) A2 (more than 200 students)
Gembrook Primary School GPS Team 1 Human Powered Vehicles (Primary) A2 (more than 200 students)
Numurkah Secondary College Team 1 Human Powered Vehicles (Secondary) OPEN
St Patrick's Primary School St Pat\'s Human Powered Vehicles (Primary) A2 (more than 200 students)
Yuille park Community college Team 2ypcc2 Human Powered Vehicles (Primary) A2 (more than 200 students)
Yuille park Community college Team 1ypcc Human Powered Vehicles (Primary) A2 (more than 200 students)