2022 ENTRY LISTS

The following are the Entry Lists for this year’s Energy Breakthrough. These schools and their communities are taking on the challenge of designing, constructing a machine that represents an ‘Energy Breakthrough’.
Jump to view a category:

Entry List Notes:

  1. Team numbers will not be allocated until closer to the event.
  2. Where appropriate, team numbers indicate pit numbers.
  3. Team numbers with a “3” prefix indicate where a school has three teams which will share two pit spaces. eg Team “310” shares pit space #10 with team 10.

Back to top

Energy Efficient Vehicles (EEVs)

Team No. Organisation Name Team Name Class
Ballarat Grammar Maverick Hybrid 1 OPEN (Pedal + 1 Other Source)
Bendigo Senior Secondary College Team 1 Hybrid 1 B/C (Pedal + 1 other source)
Bendigo Senior Secondary College Team 2 Single Power Source (Electric Only)
Chairo Christian School - Drouin Campus Chairo 1 Hybrid 1 OPEN (Pedal + 1 Other Source)
Chairo Christian School - Drouin Campus Chairo 2 Hybrid 2 OPEN (2 Power Sources, Non-Pedal)
Chairo Christian School - Drouin Campus Chairo 3 Single Power Source (Electric Only)
Damascus College Team 2 Hybrid 1 B/C (Pedal + 1 other source)
Damascus College Team 3 Hybrid 1 OPEN (Pedal + 1 Other Source)
Damascus College Team 4 Single Power Source (Electric Only)
Girton Grammar School In-Charge Single Power Source (Electric Only)
Girton Grammar School In-Sync Hybrid 1 B/C (Pedal + 1 other source)
Holmesglen Institute of TAFE Team 1 Single Power Source (Electric Only)
Holy Cross College Ryde Holy Cross Gold Hybrid 1 OPEN (Pedal + 1 Other Source)
Holy Cross College Ryde Holy Cross white Hybrid 1 OPEN (Pedal + 1 Other Source)
Holy Cross College Ryde HOLY CROSS MARK #1 Hybrid 2 OPEN (2 Power Sources, Non-Pedal)
Holy Trinity Lutheran College Team 1 Hybrid 1 B/C (Pedal + 1 other source)
Overnewton Anglican Community College Blitz Hybrid 1 OPEN (Pedal + 1 Other Source)
Overnewton Anglican Community College The Floppers Hybrid 1 OPEN (Pedal + 1 Other Source)
Overnewton Anglican Community College Apollo\'s Arrow Hybrid 1 OPEN (Pedal + 1 Other Source)
Trinity Grammar School TGS-1 Hybrid 1 OPEN (Pedal + 1 Other Source)
Trinity Grammar School TGS-2 Hybrid 1 OPEN (Pedal + 1 Other Source)
Warracknabeal Secondary College Warrack EEV Hybrid 1 OPEN (Pedal + 1 Other Source)

Back to top

Human Powered Vehicles (Primary)

Team No. Organisation Name Team Name Class
Avenel Primary School Oak Tree Racing 1 A1 (200 or less students)
Avenel Primary School Oak Tree Racing 2 A1 (200 or less students)
Avoca Primary School Team 1 A1 (200 or less students)
Benton Junior College Team 1 A2 (more than 200 students)
Berwick Primary School Green Oscar A2 (more than 200 students)
Berwick Primary School Red Elmo A2 (more than 200 students)
Berwick Primary School Blue Cookie A2 (more than 200 students)
Bonbeach Primary School Bonbeach 1 A2 (more than 200 students)
Buninyong Primary School Team 1 A2 (more than 200 students)
Buninyong Primary School Team 2 A2 (more than 200 students)
Canadian Lead Primary School Canadian Lead Lightning A2 (more than 200 students)
Canadian Lead Primary School Canadian Lead Thunder A2 (more than 200 students)
Carisbrook Primary School Redback Junior A2 (more than 200 students)
Carisbrook Primary School Redback Mercury A2 (more than 200 students)
Clunes Primary School Dynamite A1 (200 or less students)
Cranbourne West Primary School CWPS PUPS A2 (more than 200 students)
Cranbourne West Primary School CWPS WOLVES A2 (more than 200 students)
Delacombe Primary School DPS EXPRESS 2 A2 (more than 200 students)
Delacombe Primary School DPS EXPRESS 1 A2 (more than 200 students)
Deniliquin North Public School Team 2 A1 (200 or less students)
Derinya Primary School D3 A2 (more than 200 students)
Derinya Primary School D2 A2 (more than 200 students)
Derinya Primary School D1 A2 (more than 200 students)
Diamond Creek Primary School Spirit of Diamond Creek A2 (more than 200 students)
Epsom Primary School Epsom PS A2 (more than 200 students)
Gembrook Primary School Gembrook Primary School Team 1 A2 (more than 200 students)
Gembrook Primary School Gembrook Primary School Team 2 A2 (more than 200 students)
Golden Square Primary School Pacman A2 (more than 200 students)
Golden Square Primary School Ghost A2 (more than 200 students)
Haileybury College Haileys Comet A2 (more than 200 students)
Haileybury College Haileybury Hailstorm A2 (more than 200 students)
Haileybury College Haileybury Hornets A2 (more than 200 students)
Holy Rosary Primary School White Hills Team 1 A2 (more than 200 students)
Holy Rosary Primary School White Hills Team 2 A2 (more than 200 students)
Jells Park Primary School Phoenix A2 (more than 200 students)
Jells Park Primary School Vanquish A2 (more than 200 students)
Jells Park Primary School Shazzam A2 (more than 200 students)
Kennington Primary School Team 1 A2 (more than 200 students)
Kennington Primary School Team 2 A2 (more than 200 students)
Kilmore Primary School Kilmore Primary School A2 (more than 200 students)
Kingswood Primary School Team 1 A2 (more than 200 students)
Kingswood Primary School Team 2 A2 (more than 200 students)
Korumburra Primary School BURRA BLITZ A2 (more than 200 students)
Korumburra Primary School BURRA BURN A2 (more than 200 students)
Laurimar Primary School Laurimar Phoenix A2 (more than 200 students)
Laurimar Primary School Laurimar Griffins A2 (more than 200 students)
Laurimar Primary School Laurimar Dragons A2 (more than 200 students)
Lockwood Primary School Team 2 A1 (200 or less students)
Lockwood Primary School Team 1 A1 (200 or less students)
Lyndhurst Primary School Team 1 A2 (more than 200 students)
Maiden Gully Primary School Miss Zippy A2 (more than 200 students)
Maiden Gully Primary School Envy A2 (more than 200 students)
Marist College Bendigo Team 1 A2 (more than 200 students)
Maroona Primary School Team 1 A1 (200 or less students)
Maryborough Education Centre Team 2 A2 (more than 200 students)
Maryborough Education Centre Team 1 A2 (more than 200 students)
Mernda Central College Mernda Central College A2 (more than 200 students)
Niddrie Primary School Team 2 A2 (more than 200 students)
Niddrie Primary School Team 1 A2 (more than 200 students)
Pearcedale Primary School Team 2 A2 (more than 200 students)
Pearcedale Primary School Team 1 A2 (more than 200 students)
Pleasant Street Primary School Team 2 A2 (more than 200 students)
Pleasant Street Primary School Team 1 A2 (more than 200 students)
St Arnaud Primary School Team 1 A1 (200 or less students)
St Augustine's Primary School Maryborough Team 2 A2 (more than 200 students)
St Augustine's Primary School Maryborough Team 1 A2 (more than 200 students)
St Mary's Primary School Sminglewood A1 (200 or less students)
St Patrick's Primary School St Pats Drummo A2 (more than 200 students)
St Therese's Primary School EcoRacer 3 A2 (more than 200 students)
St Therese's Primary School EcoRacer 2 A2 (more than 200 students)
St Therese's Primary School EcoRacer 1 A2 (more than 200 students)
Talbot Primary School Team 2 A1 (200 or less students)
Talbot Primary School Team 1 A1 (200 or less students)
White Hills Primary School Torpeco A2 (more than 200 students)
White Hills Primary School EcoRush A2 (more than 200 students)
Willmott Park Primary School Willmott Park Wizards A2 (more than 200 students)
Willmott Park Primary School Willmott Park Warriors A2 (more than 200 students)

Back to top

Human Powered Vehicles (Secondary)

Team No. Organisation Name Team Name Class
Bacchus Marsh College BMC Racing junior B2
Bacchus Marsh College BMC Racing Open OPEN
Bairnsdale Secondary College burnt toast OPEN
Bairnsdale Secondary College soggy chips B2
Ballarat High School the rodent B1
Ballarat High School High flyer B2
Ballarat High School Southern Sprit C
Balmoral K-12 Community College Team 1 B2
Bendigo Senior Secondary College Team 1 OPEN
Catholic College Bendigo Team 2 B2
Catholic College Bendigo Team 1 OPEN
Caulfield Grammar School - Caulfield Campus Pearced B2
Caulfield Grammar School - Caulfield Campus Lett' It Bern C
Caulfield Grammar School - Wheelers Hill Campus A'ROAR'A All Female
Caulfield Grammar School - Wheelers Hill Campus The Big Cheese OPEN
Chaffey Secondary College Team 1 B2
Cobram Secondary College Team 1 C
Crusoe College Team 2 All Female
Crusoe College Team 1 OPEN
Damascus College Team 1 B2
Damascus College Team 1 B2
Donald High School Team 1 OPEN
Eaglehawk Secondary College Team 3 Parkie B1
Eaglehawk Secondary College Team 2 Sub Zero B2
Eaglehawk Secondary College Team 1 Carefactor B2
Emerald Secondary College Team 1 OPEN
Emerald Secondary College Flying Rosellas B1
Frankston High School The Frankston Falcons B2
Frankston High School Frankston Frilled Necks B2
Girton Grammar School In-Excess OPEN
Good News Lutheran College Xcite B1
Good News Lutheran College Xpress B2
Good News Lutheran College Xtreme OPEN
Highview College HC Junior B1
Highview College HC Senior C
Ivanhoe Grammar School Team 1 C
James Sheahan Catholic High School Goldrush 1 B2
James Sheahan Catholic High School Goldrush 2 OPEN
Killester College Team 1 All Female
Killester College Team 1 All Female
Killester College Team 2 All Female
Killester College Team 3 All Female
Kingswood College EVO OPEN
Kurnai College - Morwell Campus Team 3 B2
Kurnai College - Morwell Campus Team 1 B2
Kurnai College - Morwell Campus Team 2 B2
Maffra Secondary College MSC 1 B2
Maffra Secondary College MSC 2 C
Marist College Bendigo Team 1 B1
Marist College Bendigo Team 2 B2
Marist College Bendigo Team 3 OPEN
Maryborough Education Centre Team 1 B1
Maryborough Education Centre Team 1 B2
Maryborough Education Centre Stampede C
Mount Eliza Secondary College Baby Barbies All Female
Mount Eliza Secondary College Mini Kens C
Mount Eliza Secondary College Hot Barbies OPEN
Mount Rowan Secondary College Team 1 C
North Geelong Secondary College Team 1 OPEN
Padua College Nigel C
Padua College Buff Nugget OPEN
Pembroke School Team 1 OPEN
Peninsula Human Power PHP Community Juniors OPEN
St Arnaud Secondary College My Carona All Female
St Arnaud Secondary College Turn it up B2
St Joseph's College Sunraysia Star B1
St Joseph's College Mallee Missile B2
St Joseph's College Virtuous B2
St Margarets School Team 2 All Female
St Margarets School and Berwick Grammar School Team 1 B1
St Margarets School and Berwick Grammar School Team 2 B2
St Margarets School and Berwick Grammar School Team 1 OPEN
Victory Christian College Team 1 B1
Weeroona College Bendigo Team 1 B1
Weeroona College Bendigo Team 3 B2
Weeroona College Bendigo Team 2 B2
Western Port Secondary College The Chief B2
Western Port Secondary College The Admiral OPEN
Wonthaggi S.C. Wizard OPEN
Woodleigh School Team 1 B2
Woodleigh School Team 2 OPEN
Woodmans Hill Secondary College Team 1 B2
Woodmans Hill Secondary College Team 2 OPEN

Back to top

Innovations in Technology

Team No. Organisation Name Team Name Class
Carisbrook Primary School Team 1 Junkyard Challenge A (Primary)
Carisbrook Primary School Team 1 Junkyard Challenge A (Primary)
Christadelphian Heritage College Knox Team 1 Junkyard Challenge A (Primary)
Eppalock Primary School Eppalock Primary School Junkyard Challenge Junkyard Challenge A (Primary)
Timor Primary School Team 1 Junkyard Challenge A (Primary)
Timor Primary School Team 2 Junkyard Challenge A (Primary)
Timor Primary School Team 3 Junkyard Challenge A (Primary)

Back to top

Pushcarts

Team No. Organisation Name Team Name Class
Bonbeach Primary School Team 1 A2 (more than 200 students)
Carisbrook Primary School Redback Smash A2 (more than 200 students)
Christadelphian Heritage College Knox Team 1 A1 (200 or less students)
Deniliquin North Public School Team 1 A1 (200 or less students)
Eppalock Primary School Eppalock Primary School A1 (200 or less students)
Epsom Primary School Epsom Drifts A2 (more than 200 students)
Holy Rosary Primary School White Hills Pushstars A2 (more than 200 students)
Jells Park Primary School Vortex A2 (more than 200 students)
Jells Park Primary School Thunder A2 (more than 200 students)
Jells Park Primary School Lightning A2 (more than 200 students)
Lockington Consolidated School Locky Legends A1 (200 or less students)
Lockington Consolidated School Locky Lasers A1 (200 or less students)
Lockington Consolidated School Locky Lightning A1 (200 or less students)
Maryborough Education Centre Team 1 A2 (more than 200 students)
New Gisborne Primary Team 1 A2 (more than 200 students)
Ouyen P-12 College Ouyen P-12 1 A1 (200 or less students)
Ouyen P-12 College Ouyen P-12 2 A1 (200 or less students)
Overport Primary School Overport PS Pushcart Team 1 A2 (more than 200 students)
Overport Primary School Overport PS Pushcart Team 2 A2 (more than 200 students)
Overport Primary School Overport PS Pushcart Team 3 A2 (more than 200 students)
Rowellyn Park Primary School Rowellyn Road Runners A2 (more than 200 students)
Rowellyn Park Primary School Rowellyn Racing Rebels A2 (more than 200 students)
St Augustine's Primary School Maryborough Team 3 A2 (more than 200 students)
St Augustine's Primary School Maryborough Team 4 A2 (more than 200 students)
St Augustine's Primary School Maryborough Team 2 A2 (more than 200 students)
St Augustine's Primary School Maryborough Team 1 A2 (more than 200 students)
St Mary's Warracknabeal St Mary's Warracknabeal A1 (200 or less students)
St Patrick's Primary School Drummo 2 A2 (more than 200 students)
St Patrick's Primary School Drummo 1 A2 (more than 200 students)
Stawell West Primary School Team 2 A1 (200 or less students)
Stawell West Primary School Team 1 A1 (200 or less students)
Tootgarook Primary School Team 1 A1 (200 or less students)
Tootgarook Primary School Team 1 A1 (200 or less students)
Yarrawonga College P-12 3/4 Pushcarts A2 (more than 200 students)
Yarrawonga College P-12 5/6 Pushcarts A2 (more than 200 students)

Back to top

Tryathlon

Team No. Organisation Name Team Name Class
Avoca Primary School Team 1 A
Beaconsfield Primary School Storm A
Beaconsfield Primary School Ironman OPEN
Beaconsfield Primary School Wasabi B/C (Up to Year 12)
Beaconsfield Upper Primary School Team 1 OPEN
Belgrave Heights Christian School BHCS 2021 OPEN
Boneo Primary School Team 1 A
Boneo Primary School Team 2 A
Briagolong Primary School Red A
Briagolong Primary School Blue A
Carisbrook Primary School Redback Attack A
Chairo Christian School - Leongatha Campus Chairo Leongatha B/C (Up to Year 12)
EDEC HPV Team Team 1 B/C (Up to Year 12)
EDEC HPV Team Team 2 OPEN
Emerald Primary School Emerald 1 A
Emerald Primary School Emerald 2 A
Emerald Primary School Emerald 3 OPEN
Emerald Secondary College Team 1 B/C (Up to Year 12)
Emerald Secondary College Team 2 OPEN
Kyabram P-12 College Team 2 B/C (Up to Year 12)
Kyabram P-12 College Team 1 OPEN
Maryborough Education Centre Team 1 B/C (Up to Year 12)
Mount Beauty Secondary College MB Team 2 B/C (Up to Year 12)
Mount Beauty Secondary College MB Team 4 B/C (Up to Year 12)
Nathalia Secondary College Team NSC OPEN
Nelson Park School Nelson Nuggets OPEN
New Gisborne Primary Team 1 A
North Geelong Secondary College Team 1 OPEN
Overnewton Anglican Community College The Gattmobile OPEN
Rossbourne School Rossbourne Yellow OPEN
Rossbourne School Rossbourne Red OPEN
Rowellyn Park Primary School STAR WARS - A New Hope. A
Rowellyn Park Primary School THE BATMAN A
St Augustine's Primary School Maryborough Team 1 A
St Augustine's Primary School Maryborough Team 2 A
St Margarets School and Berwick Grammar School Team 2 A
St Margarets School and Berwick Grammar School Team 1 OPEN
Tootgarook Primary School Team 1 A
Tootgarook Primary School Team 2 A
Tyabb Primary School Tyabb Firebolt A
Tyabb Primary School Tyabb Turbo OPEN
Yarrawonga College P-12 5/6 HPV A
Yarrawonga College P-12 7/8 HPV Team 1 B/C (Up to Year 12)
Yarrawonga College P-12 7/8 HPV Team 2 B/C (Up to Year 12)

Back to top

Waiting List

The Waiting List below is sorted alphabetically by school name and is not indicative of place on the Waiting List. The Energy Breakthrough team will keep Team Managers informed as to options for participation.

No. Organisation Name Team Name Class
Eppalock Primary School Eppalock Primary School Craft Design. Innovations in Technology Crafty Design A (Primary)
Flemington Primary School Team 1 Tryathlon A
Flemington Primary School Team 2 Tryathlon A
North Geelong Secondary College Team 2 Human Powered Vehicles (Secondary) B1
St Ignatius College Team 2 Energy Efficient Vehicles (EEVs) Hybrid 2 OPEN (2 Power Sources, Non-Pedal)